Běžecká sezóna je tu!
- Bc. Lukáš Frič
- 15. 3.
- Minut čtení: 1
Aktualizováno: 19. 3.
A s ní samozřejmě první obtíže s tím spojené 🥲 Jedna z nejčastějších diagnóz, která toto sporovní období provází, je plantární fascitida 🦶

Co to vlastně je? 🤔
Je to zánětlivý stav, kdy dochází k podráždění plantární fascie. To je určitá silná plochá vaziová část tkáně, která spojuje patu s přední částí chodidla.
Kdo tím může trpět?
Bohužel všichni - postihuje jak sportovce, tak jedince s "obvyklým" pohybovým režimem. Nejčastější je statisticky mezi 40. a 60. rokem života, ale ani to, není pravidlem.
Jak ji poznáme? 🔎
Příznaky se hodně překrývají s patní ostruhou, bohužel...
Důležitá je vědět, že RTG fasciitidu nepotvrdí ani nevyvrátí, ale rozhodně pomůže s vyloučením jiných příčin bolestí v oblasti paty.
Na co vsázím já, je sonografické vyšetření, kde pak nacházíme ztluštění plantární fascie a hypoechogenitu (čtěte "menší jasnost") jejího úponu na patě. Někdy bývá vidět i neostré ohraničení plantární fascie.
To vše případně může potvrdit i MRI, ale ta je velmi drahá a skoro nikdo ji kvůli chodidlu nedostane předepsanou...
Co s tím? 🛟
Léčba je nejčastěji v akutní fázi sestavená z klidového režimu, protizánětlivé léků a protahovacích cviků. 😊
Ale pozor!
opich a léčiva mohou stav zhoršovat/prodlužovat !! Neřeší příčinu, ale následek.
Rovněž mohou být užitečné speciální vložky do bot, tejpování, noční dlahy a ortézy.
Nejefektivnější terapie, kterou rozhodně mohu doporučit je rázová vlna. O té se víc dozvíte na stránkách. Ve zkratce dochází k regeneraci a následnému zhojení tkáně.
V kombinaci s vhodným cvičením, zatěžováním a managementem zátěže je to nejefektivnější a nejrychklejší metoda, jak Vás vrátit do hry co nejdříve! 🏃
Comments